Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
1.11.2022

5 AKTIVIT, KTERÉ VÁS ZABAVÍ TENTO PODZIM

Pro mnohé podzim nepředstavuje zrovna přívětivé roční období. Teplé letní počasí vystřídaly sychravé dny a proměnlivé teploty, zdá se, že není tolik příležitostí k aktivitám jako v létě. Všechno se po rozzářených letních měsících zdá být pochmurné a na kdekoho dokonce padne podzimní únava nebo splín. Podzim však není jen náročný, je především plný krás.

Podzim – období plné kontrastů
K podzimu neodmyslitelně patří počasí jako na houpačce. Jeden den svítí slunce a teploty mnohdy vystoupají k 20 °C. Jiné dny od rána do večera prší, a další den máte co dělat, abyste se dostatečně oblékli, protože teplota klesne blízko k nule. Avšak kromě toho, že nikdy pořádně nevíte, co si obléct, nabízí se i spoustu příležitostí, jak si ho pořádně užít. Snad všichni si jako malí vyzkoušeli pouštění draků. Někteří z nás si je dokonce sami vyrobili. Tuto aktivitu si ideálně užijete s rodinou, hlavně s dětmi, které pouštění draků zpravidla milují. Je to úžasná příležitost vyrazit si do přírody, nejlépe na nějaký hezkou vyhlídku a strávit tak hravě čas s přáteli nebo dětmi.

Jak se naladit na podzim
Podzim je plný výzev pro naše zdraví. Dokáže otestovat naši odolnost, obranyschopnost našeho organismu. Avšak můžete se na něj připravit, naladit. Nejlepší je, když se svému zdraví věnujete celoročně a nedoháníte prevenci na poslední chvíli, ale pokud jen přeci, je dobré zvýšit příjem vitamínu C, ať už prostřednictvím sezónních plodů (šípky, jablka, rakytník) anebo v podobě suplementů. Pokud přeci jen sáhnete po doplňku, vřele doporučujeme lipozomální formu vitamínu C. Vitamín C je klíčový pro funkci imunitního systému, ochranu před oxidativním stresem, energetický metabolismus a v neposlední řadě je důležitý i pro syntézu kolagenu v těle. Lidské tělo jej nedokáže syntetizovat a je tedy závislé na jeho příjmu z potravin. Pokud se chcete naladit ještě o něco více, omezte studená jídla, často se prohřívejte teplými nápoji, nejlépe pak bylinkovými čaji, nebo zeleninovými vývary či dýňovou polévkou. A když bude vhodná příležitost, dopřejte si čas od času svařené víno, které k tomuto období také neodmyslitelně patří.

Aktivity, které vás zabaví na podzim
Ani na podzim se nemusíte obávat nudy. S trochou fantazie si i toto období můžete užít. Zkuste se inspirovat u nás a třeba díky tomu vyzkoušíte něco nového.

Zachyťte své procházky přírodou
V tomto období je spousta krásných slunečných dnů, a třebaže je chladno, opravdu stojí za to vyrazit do přírody, která mnohdy vypadá jako malířské plátno. Krajina hraje nejrůznějšímu odstíny zelené, žluté, oranžové, červené, hnědé a mnohdy i fialové barvy. Žádné roční období není tak pestré, takže jedna z aktivit, která by mohla upoutat vaši pozornost, je malování. Stačí obyčejné vodové barvy, tempery nebo jen pastelky a můžete zachytiti všechnu tu barevnost světa kolem vás.

Kulinářské experimentování
Pokud rádi vaříte, zkuste experimentovat s různými plodinami. Například si můžete vyzkoušet, co všechno se dá připravit z dýně. Kromě toho, že ji můžete vydlabat a použít jako dekoraci, tak je dýně naprosto ideální zelenina pro nejrůznější druhy receptů. Kromě notoricky známe polévky, můžete upéct dýňové hranolky, dýňovou bábovku nebo připravit dýňové pyré, které je úžasné třeba k nokům nebo masu. Z dýně se dají připravit i úžasné dýňové palačinky nebo dýňový kompot či marmeláda. Fantazii se takřka meze nekladou.

Vytvořte si doma útulnou atmosféru
Některé podzimní dny nejsou ideální na procházky, to ale vůbec nevadí. I díky počasí tento čas přímo vybízí k zvelebování vašeho bytu nebo domu.
V každém květinářství nebo na trhu najdete dekorativní dýně nejrůznějších tvarů a barev a už jen pouhé rozestavění na zahradě nebo po bytě ho dokáže hezky oživit. Stejně tak můžete požít šípky, barevné listí, kaštany, žaludy a větvičky a vytvořit si podzimní věnec jako další krásnou dekoraci.

Kouzlo svíček
Kdo by neměl rád atmosféru hořících svíček. Ještě větší kouzlo zažijete, pokud si svíčku vyrobíte sami doma a třeba i společně s přáteli. Požít můžete včelí vosk, který krásně voní, palmový pro změnu vytváří ozdobné motivy. Do vosku můžete také přidat různé barvy a vůně a zvolit si i tvar výsledné svíčky dle formy. Svíčky se dají také různě barvit a dekorovat. Při jejich výrobě se rozhodně nudit nebudete.


Nezapomeňte na pohyb
Podzim je vhodné období pro řadu venkovních sportů jako je běh, jízda na kole, inline brusle nebo túry do přírody. Pokud dáváte přednost aktivitám z pohodlí domova, můžete začít s jógou, pokud jste už dávno nezačali, s tanečními lekcemi, fitness na doma. Poslední roky se staly velmi populárními také čchi-kung či tai-chi. Nikdy není pozdě začít. Spoustu lekcí zdarma najdete na YouTube, třebaže spíše doporučujeme lekce pod vedením zkušeného lektora.