Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
22.11.2022

TRÁPÍ VÁS PODZIMNÍ ÚNAVA? VÍME, JAK NA NI VYZRÁT

Přes léto je tak snadné se cítit plný energie. Všechno jde tak nějak snadněji. Budíte se plní energie, odpočinutí, namotivovaní ze sebe vydáváte maximum. Naplno jste ponořeni do svých aktivit, ani stopy po únavě. Většinou až tak kolem osmé začněte pociťovat lehkou únavu. Jenže pak léto vystřídá podzim a vy máte pocit, že se aktivoval úsporný režim. Ze vstávání se stává výzva, kdo z koho – zvítězí budík, nebo únava? Po ranním souboji se dopotácíte do kuchyně a hledáte spásu v šálku silné kávy. Většinou zjistíte, že ani tahle metoda vás dlouhodobě neuchrání před nedostatkem energie, zapnete autopilota, a tak nějak přečkáte den. Jestli jste se v tom poznali, tak nezoufejte, rozhodně nejste sami. Naštěstí existují metody a techniky, která dokáží pomoci i s podzimní únavou. První se však podíváme na to, proč vůbec existuje něco jako podzimní únava.

 Proč jsme na podzim unavení?
To, že se z jindy z aktivního člověka stane skoro gaučový povaleč, je dáno především kombinací mnoha vnějších faktorů. Na podzim většinou vstáváme za tmy a domů se vracíme také za tmy, takže slunečních paprsků si užijeme mnohem méně než v jarních a letních měsících. Jakmile se začnou krátit dny, trávíme čím dál tím méně času na čerstvém vzduchu a bez slunce, a postupně se stáváme objetí chronického nedostatku vitamínu D. Ke všemu se zhoršuje počasí a postupně se naše aktivity přesouvají dovnitř a mnohým začne chybět pohyb. A aby toho nebylo mále, ani změna jídelníčku není příliš nápomocná. Lehká letní jídla vyměníte za většinou masitější pokrmy, mnohdy jíme i větší porce, což je další faktor, který může mít negativní dopad na náš pocit energie. Avšak se vším se dá pracovat a my vám teď ukážeme jak.


Zaměřte se na stravu
Dneska už nikdo nepochybuje o vlivu jídla na zdraví, avšak většinou si to ani neuvědomujete, ale na podzim se zásadně změní složení vašeho jídelníčku. V horkých dnech máte mnohem méně hlad. A když už přijde, snažíte se zasytit salátem, ovocem, nebo minimálně něčím lehčím. A po jakém jídle sáhnete na podzim? Přirozeně budete vyhledávat spíše jídla, která jsou teplejší a sytější. Může se tak snadno stát, že lehký kuřecí salát nahradí třeba svatomartinská husa, nebo polévka s hlavním chodem a kopeček zmrzliny vystřídají kynuté buchty. Zkuste si schválně vzpomenout, jak se po takových potravinách cítíte. Možná vám dojde, jaké je další možné vysvětlení vaší únavy. Pokud si totiž dáte opravdu těžký oběd, poobědovému kómatu se pravděpodobně nevyhnete. Zapojte do svého jídelníčku více zeleniny, ovoce, fermentované produkty, tempeh, kimči, pikles, nakládanou zeleninu a nejezte více, než kolik opravdu potřebujete. Ideální je nasytit se tak na 80 % a nikoliv k prasknutí.


Nezapomeňte na pitný režim
Pitný režim lidé často podceňují, přesto z celé řady studií vyplývá, jak pro náš organismus z hlediska fyzického a psychického zdraví naprosto klíčový. A ideální je především zcela obyčejná voda. Pokud byste pitnému režimu nevěnovali pozornost, mohou vás kromě únavy potkat také závratě, bolesti hlavy, celková slabost, popraskané rty, problémy s fungováním ledvin, zhoršená činnost srdce, trávicí potíže a mnoho dalších problémů. Žízeň není hlad. Když jíme, když máte hlad, je to v pořádku, avšak žízni je lepší přecházet a tekutiny doplňovat pravidelně během celého dne.


Hýbejte se
Pohyb má obecně na zdraví nezpochybnitelně pozitivní vliv. Zlepšuje celkový zdravotní stav, spánek, pomáhá hubnout, zlepšuje kognitivní funkce, a dokonce má pozitivní vliv i na celkové pocity únavy. Názory na to, jak moc by se měl člověk hýbat se liší, ale obecně se doporučuje, aby se člověk týdně věnoval alespoň 150 minut aktivitě o střední intenzitě nebo 75 minut aktivitě o vysoké intenzitě. Odměnou vám pak bude příval endorfinů, který vás zahltí nejen pocitem štěstí, ale i energii, díky které budete lépe zvládat každodenní výzvy. 

Dělejte si radost
Znáte ten pocit, kdy celý den nejste ve své kůži, nic se vám nechce, cítíte se jako přejetí a pak se objeví něco, co vás potěší? Váš den se během vteřiny otočí o 180 stupňů a vy hýříte energií. Tak přesně takové radosti musíte vyhledávat. Život nejsou jen povinnosti, ale i radosti.

Odpočívejte
Únavu ovlivňuje celá řada faktorů a některé dny prostě není posvícení, a ať se snažíte sebe více, pocit vyčerpání vás prostě dostal. Respektujte ji a berte situaci takovou, jaká je. Každý den nemůžete fungovat na maximum. Pokud se ráno vzbudíte a už cítíte, že tohle není váš den, nevyčítejte si to. Snažte se o to, abyste se i přes únavu cítili co nejkomfortněji a nežeňte se do extrému. Je normální občas odložit trénink, dát si po obědě „dvacet”, nebo se jen tak natáhnout na gauč a koukat na televizi. Nemusíte mít výčitky. Uvidíte, že když si občas dopřejete i pro někoho zbytečné nicnedělání, budete mít o to větší chuť pustit se další dny do nových výzev. 

Doplňte potřebné vitamíny a minerály
S únavou dokáže pomoci i vhodná suplementace. Mezi nejdůležitější vitamíny určitě patří vitamín D, kterého je během podzimu a zimy nedostatek; stejně tak větší množství vitamínu C (který mimochodem obsahuje i kolagen Rays), který slouží efektivně i jako prevence před nachlazením. Dále vitamíny skupiny B (zejména B2, B6 a B12) mají významný vliv na snížení únavy a vyčerpání. Přímý vliv na únavu, bolesti hlavy, poruchy spánku, stres, křeče, nervozitu či úzkost má také nedostatek hořčíku. Jehož nedostatek můžete navýšit i užíváním nápojem Rays anti-age. Mnohé výzkumy poukazují na fakt, že velká část populace trpí deficitem hořčíku. To může být způsobeno zvýšenou konzumací alkoholu, kofeinu, polotovarů a také vyšším výskytem stresových situací. A nakonec můžete zabrousit do světa adaptogenů, což jsou látky, které našemu tělu pomáhají lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž, snížit únavu a úzkost. Např. Ashwagandha, jejíž účinky byly zkoumány například v souvislosti se spánkem, dokáže pomoci s problémy s nespavostí, zkrátit dobu usínání, zkvalitnit spánek a snížit pocit únavy po probuzení.