Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
2.6.2022

JAK PODPOŘIT VSTŘEBÁVÁNÍ KOLAGENU

Kolagen je hlavní protein v lidském těle, který se nachází v kůži, šlachách, vazech a dalších pojivových tkáních. Zatím bylo identifikováno 28 typů kolagenu, přičemž typy I, II a III jsou v lidském těle zastoupeny nejhojněji a tvoří 80–90 % celkového poměru kolagenu. Typy I a III se nacházejí hlavně v kůži a kostech, zatímco typ II se primárně vyskytuje v kloubech. Kolagen pomáhá částem našeho těla „zapadnout do sebe“ a je rozhodující pro pevnost naší kostní struktury. Když jsou hladiny kolagenu zdravé, buňky obsahující kolagen získají silný a mladistvý vzhled.

Spolupráce kolagenu a elastinu

Elastin je další druh proteinu a nachází se na místech v těle, která se stahují, jako jsou tepny a plíce. Důvodem je vynikající vlastnost elastinu: schopnost zacvaknout zpět na místo a zachovat si svůj původní tvar. Oba proteiny, elastin a kolagen, se nacházejí v kůži a spolupracují na tom, aby kůži dodaly její texturu a tvar. Pleť se zdravou hladinou kolagenu a elastinu není jen mladistvější, ale také silnější.

Dominový efekt

Zajímavostí kolagenu je, že stimulace jeho růstu způsobuje dominový efekt. Čím více kolagenu máte, tím více je vaše tělo schopno jej produkovat a udržovat. Současně existují látky, díky kterým můžete přirozeně podpořit produkci kolagenu ve svém těle a současně podpořit i jeho vstřebávání.


Potraviny bohaté na vitamín C

O vitamínu C je už více méně známo, že hraje v souvislosti se vstřebáváním kolagenu v lidském těla ústřední roli. Jakožto vlivný katalyzátor je vitamín C rovněž důležitý pro syntézu kyseliny hyaluronové. Kromě bohatého využití v kosmetickém průmyslu je kyselina hyaluronová využívána také pro urychlení doby zotavení a zmírnění bolestivých kloubů. Bez dostatečné hladiny vitamínu C naše tělo nezíská plný užitek z potravin obsahujících kyselinu hyaluronovou, která může pomoci zvýšit produkci kolagenu v lidském těle. Podobně jako je tomu v případě kolagenu, kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v těle, ale s přibývajícím věkem se její podíl výrazně snižuje. A právě konzumace potravin bohatých na vitamín C a aminokyseliny může zvýšit hladinu kyseliny hyaluronové a současně kolagenu. Mezi potraviny bohaté na vitamín C patří pomeranče, červená paprika, kapusta, růžičková kapusta, brokolice a jahody. Vitamín C lze suplmentovat také jako potravinový doplněk, který je dnes k sehnání v každé lékárně, drogerie nebo obchodě se zdravou výživou. Jejich kvalita se však samozřejmě také značně liší.


Aloe vera

Aloe vera gel se již dlouho používá k hojení a zklidnění ran. Důvodem, proč funguje při léčbě řezných ran a popálenin je ten, že rostlina aloe vera zvyšuje produkci kolagenu při aplikaci nebo dokonce perorálním podání. Tato schopnost stimulovat růst buněk může pomoci zvýšit produkci kolagenu v pokožce. Aloe lze aplikovat přímo na pokožku v čisté formě nebo ve formě mnoha produktů na trhu, které ji obsahují. Současně některé studie také naznačují, že užívání aloe vera ve formě perorálního doplňku zlepšuje kvalitu pokožky.


Ženšen

Anti-aging účinky rostliny Panax ginseng jsou dobře zdokumentované. Ženšen se vstřebává do pokožky, aniž by způsoboval nežádoucí reakce, které způsobuje mnoho chemických léčiv, a pomáhá pokožce udržet její původní tvar. Bylo také zjištěno, že podporuje růst kolagenu. Studie také ukazují na to, že má ženšen schopnost chránit pokožku před poškozením slunečními UVB paprsky. Antioxidanty, které se uvolňují do našeho krevního oběhu, když užíváme doplněk ženšenu nebo pijeme čaj obsahující ženšen, mohou chránit zdravé buňky a přispívat k zářící pleti.


Koriandr

Koriandr, také známý jako list koriandru, je bylina, která se běžně používá v receptech. Obsahuje vitamín C, který je spojován se zvýšením produkce kolagenu. Koriandr mimo jiné obsahuje kyselinu linoleovou, která představuje silný faktor proti stárnutí pokožky, neboť obsahuje antioxidanty, které bojují s volnými radikály v krevním řečišti, které rozkládají zdravé kožní buňky. Extrakt z koriandru lze zakoupit a užívat orálně jako detoxikační prostředek.


Řasy

Složky mořských rostlin se stávají stále populárnějšími jako součást kosmetických přípravků. Je to proto, že většina poškození kůže je způsobena „oxidací“, tedy vystavením pokožky prvkům jako je znečištění, které může poškodit buněčný růst. Řasy jsou schopné zabránit oxidaci, která by poškodila pružnosti pokožky, respektive kolagenu. Řasy jsou dnes dostupné ve většině obchodů se zdravou výživou ve formě perorálních doplňků.


Krása není jen v pokožce

V naší kultuře jsou mladistvý vzhled a krása vysoce ceněny, přesto však nejsou ukryty jen v hloubce kůže. Všechno je propojeno a stejně tak zdravá pokožka je dobrým ukazatelem toho, jak se cítí zbytek našeho těla. Neexistuje způsob, jak zcela zvrátit známky stárnutí. Je ale mnohem snazší chránit svou pokožku, dokud je zdravá než se pokoušet ji později v životě opravit. Avšak právě posílení kolagenu přirozeně zlepšuje nejen náš vzhled, ale i zbytek zdraví. Zdraví začíná u buněk, takže pokud se o jejich zdraví pečujeme skutečně svědomitě, nejlépe na všech rovinách, kromě zdraví a dobrého pocitu ze života přichází jako benefit i vnější krása, která vychází přímo ze spokojenosti našich buněk.