Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
20.8.2021

JAK POZNAT, ŽE VÁM CHYBÍ KOLAGEN?

Lidské tělo se skládá z mnoha dílů. A stejně jako u klasického puzzle, i lidskému tělu, když něco chybí, tak není úplné a strádá. Podobně je tomu v případě chybějícího kolagenu. Tato ve vodě nerozpustná bílkovina se z těla vytrácí po pětadvacátém roce života. Je to přirozený proces, se kterým nelze nic dělat. Nebo ano?

Může se rozhodnout ho opětovaně doplnit s produktem Anti-age a zmírnit tak projevy, které s sebou stárnutí nese. O jakých konkrétních příznacích mluvíme?

Dá se totiž konstatovat, že pakliže se začne z těla vytrácet kolagen, začínáme stárnout. Zatímco někdo má velké štěstí a veledůležitá bílkovina se z těla začne vytrácet později (důvodem může být například lepší genetická stránka člověka), jiný i kvůli jeho zlozvykům viditelně trpí. Prozraďme si typické projevy toho, že nám chybí právě kolagen.

Oči jsou zapadlé a tvář ochablá

Kde nejvíce poznáme ztrátu kolagenu je naše tvář. Ta je najednou velmi ochablá, viditelně se ztrácí elasticita a pružnost pokožky. Stejně tak nás prozradí i oči. Ty jsou zase na druhou stranu zapadlé a nejsou výrazné, často zahalené pod padajícími víčky.

Máte pocit, že se ani po letech u vás nic nezměnilo? Podívejte se na dítě a srovnejte si vaše obličeje. Dítě má pleť opravdu krásnou, hladkou, vypnutou a pružnou, zatímco vy už možná vlivem ztrácejícího se kolagenu se z tak dokonalé pokožky netěšíte.

Nedostatek kolagenu

Bolest při každém pohybu

Kolagen není obsažen jen v pleti a pokožce, i když se o něm takto mnohdy mluví. Nachází se i v kloubech, šlachách, svalech nebo chrupavkách. A jeho úbytek můžete evidovat i v těchto částech těla.

Pokud vás tedy začíná bolet prakticky každý pohyb, je to známka jedné věci, a sice ztráty kolagenu. Kvůli jeho nedostatku většinou dochází k většímu tření kostí na kost, což způsobuje bolestivé záněty a k omezení bezproblémového pohybu.

Špatná cirkulace krve

To vše se projevuje i v krvi. Jen málokdo ví, že kolagen také tvoří stěny krevních cév, jež také trpí ve chvíli, kdy se z těla začíná postupně kolagen ztrácet. Najednou tělo není schopné regulovat průtok krve, respektive je této činnosti schopné méně, což může vyvolat nejen velkou bolest na hrudi, ale také převelikou únavu nebo závratě. Docházet může i k bolesti hlavy.

Ztrátu kolagenu odhalí i nehty

Na co nesmíme zapomenout jsou nehty. I ty o nás mnoho prozradí. Úbytkem kolagenu se nehty začínají opravdu výrazně lámat, ztenčují se, a nakonec se mohou i třepit. Pokud vás takto nehezky vypadající nehty také trápí, je načase začít s užíváním kolagenových doplňků stravy.

Sice podle posledních průzkumů uniká z těla "pouze" jedno procento kolagenu ročně, ale zhruba ve čtyřiceti letech se jeho přirozená tvorba zcela zastavuje a pleť společně s nehty jenom chřadnou a chřadnou. Pokud se do života dostanou ještě zlozvyky, jako je kouření nebo pití alkoholu, úbytek kolagenu mnohonásobně roste.

Lámavost nehtů

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak mít krásnou pleť?

Vrásky jsou na scéně

A v neposlední řadě je zapotřebí zmínit vrásky. Tento typický projev stárnutí je něco nevyhnutelného, ovšem není to nic, co by se nedalo alespoň trochu zmírnit. Opět stačí vsadit na kolagen, který dodá pokožce opětovaně mladistvý vzhled.

Vrásky na obličeji i rukou začínají přibývat ve chvíli, kdy se ztrácí pevnost a pružnost kůže. Pokud navíc o pleť nepečujete a zapomínáte na hydrataci, vrásky se mohou vyskytnou ještě v hojnějším počtu.

Kromě kolagenu proto nezapomínejte používat i hromadu hydratujících krémů a dodržovat pitný režim, který navrátí pokožce svěží vzhled. Doporučuje se také zvýšená konzumace vitaminu C, který zase podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v lidském těle. Do svého jídelníčku proto kromě citrusů zakomponujte například rakytník, ve kterém se ukrývá až třikrát více zmiňovaného vitaminu než v pomerančích nebo citronech.