Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
7.1.2022

JAK SE ZBAVIT ČERNÝCH TEČEK ANEB MISE ZA KRÁSNĚJŠÍ PLEŤ

Pronásledují vás neodbytné černé tečky? Pupínky rozeseté po tváři rozhodně nejsou nic příjemného a zbavit se jich je vyloženě věda. S našimi tipy se vám to však jistě podaří!

Co jsou černé tečky a co stojí za jejich vznikem

Černé tečky na obličeji patří mezi nejčastější projevy kožní nedokonalosti, které není úplně snadné dlouhodobě odstranit. Většinou se jedná o běh na delší trať, ale i ta má svůj cíl - krásnou a zdravou pleť. Černé tečky se nejčastěji vyskytují na nose a na místech s největší koncentrací mazových žláz jako jsou čelo, brada nebo části tváře blízko nosu. Jedná se o ucpané vlasové folikuly, ve kterých se hromadí přebytečný maz, odumřelé buňky či nečistoty z povrchu pleti. Nejenže je vnímáme jako vadu na kráse, zároveň jsou ideálním prostředím pro růst mikroorganismů, a tedy i možné záněty. Černé tečky neboli komedony reagují s povrchem kůže a oxidují po kontaktu se vzduchem, což podmiňuje jejich typicky černé zbarvení. V podstatě se jedná o jeden z projevů akné.

černé tečky

Co způsobuje jejich vznik?

Problém s černými tečkami se objevuje kolem puberty, kdy v těle přirozeně dochází k hormonálním změnám, konkrétně k produkci pohlavních hormonů, také proto se s nimi jen zřídka setkáme u dětí. Kromě puberty samotné je dalším rizikem vzniku u žen také užívání hormonální antikoncepce, období ovulace, léčba kortikosteroidy nebo preparáty s obsahem lithia. Mezi další faktory, které rovněž mají neblahý vliv na zvýšený výskyt komedonů, je nadměrná aktivita mužského pohlavního hormonu 5-testosteron (DHT), který je 5x až 10x silnější než testosteron. Také proto se mu přezdívá alfahormon. Vznik akné z černých teček je také mnohem pravděpodobnější u kuřáků než u nekuřáků. Tvorbu černých teček významně ovlivňuje rovněž nevhodná péče o pleť. Negativní vliv má např. kosmetika se zatěžující olejovou texturou, která přispívá k ucpávání.

Jak černé tečky odstranit?

Zbavit se černých teček na nose nebo celkově na obličeji není úplně snadné. Zpravidla je potřeba naší pleti věnovat dlouhodobou a pravidelnou péči, aby došlo k viditelným změnám. Jedním z prvních kroků je vhodná volba dermokosmetiky, která pleť nezatěžuje, jemně vyčistí a přesto nevysušuje. Adekvátním přístupem lze v “boji” s černými tečkami zvítězit. V přístupu k péči o pleť je dobré se držet několika zásad. Bohužel jedním z nejčastějších prohřešků je snaha zbavit se černých teček mechanickým odstraněním nebo vytlačováním. Efekt je sice okamžitý, avšak hrozí riziko, že se tímto způsobem do pokožky dostane infekce a celou misi za krásnější pleť zkomplikuje. Citlivějším přístupem je použití speciálních čistících náplastí na nos, které jsou schopné obsah ucpaných pórů uvolnit a při odlepení současně i odstranit.

Základem péče o pleť je používání vhodných odličovacích prostředků, pokud používáme make-up, čistících vod, gelů, pěn a peelingů se stahujícím účinkem, díky kterému dochází k redukci velikosti pórů. Pokud se chcete černých teček opravdu zbavit, je dobrá nejen konzultace s dermokosmetičkou nebo alespoň vybírat opravdu kvalitní přípravky z řady dermokosmetiky. Kvalitní přípravky přinesou také viditelnější výsledek. Ideální je sáhnout po přípravcích s obsahem kyseliny glykolové a salycilové nebo tretinoinu. Mezi účinné patří také mikrodermbraze, neinvazitní a šetrná metoda, jak se zbavit odumřelých buněk a nečistot.

pleťová maska

Ke krásnější pleti přispívá také zdravý životní styl

Vnější péče o pleť je velmi důležitá, neměli bychom však podceňovat ani životní styl. Na pleť má obrovský vliv také výběr potravin, pitný režim, spánek, míra stresu a emoce. Není žádným překvapením, že potraviny jako čerstvá zelenina, ovoce, obiloviny, bio maso, ryby a vejce, zdravé rostlinné tuky a ořechy jsou pro zdraví naší pokožky mnohem přínosnější než jídlo z fastfoodu, obecně smažená jídla, nedostatek přirozené stravy a přiznejme si, že ani typická česká kuchyně není pro pleť ani zdraví zrovna přínosem. Oblíbeným mýtem je, že pleti škodí čokoláda. Ano, pokud místo opravdové kvalitní čokolády budete jíst pochoutku plnou cukru a tuku, s minimálním množstvím kakaové hmoty a kakaového prášku, pak své pleti dobrou službu neuděláte, na druhou stranu tu však není řeč o čokoládě.

Nepřítelem zdravé pleti není čokoláda, ale cukry a nekvalitní tuky, které obsahují čokoládové náhražky. Velmi důležitým faktorem je rovněž spánek a celková psychická pohoda. Mnohé studie potvrzují, jak právě tyto vlivy hrají zásadní roli. Rozhodně nepodceňujte spánek a rovněž spánkovou hygienu, tzn. eliminujte cokoliv, co by vám v kvalitním spánku bránilo, zbytečně před spaním nekoukejte do mobilu, počítače nebo na televizi, abyste redukovali negativní působení modrého světla. 

Je dobré si uvědomit, že každá pleť má současně svůj specifický příběh. Žádná doporučení nejsou univerzální. Sledujte, kdy je vaše pleť zdravá, kdy září, jaký životní styl ji prospívá. Pokožka je opět jen dalším zrcadlem našeho celkového zdraví, ať už fyzického, tak duševního, a mají na ni vliv jak vnější, tak vnitřní faktory.