Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
18.10.2022

JAK SI UŽÍT PODZIM VE ZDRAVÍ A POHODĚ

Dávno už skončilo teplé léto, dny se zkrátily, ubylo světla a za dveřmi se pomalu blíží zima. Mezitím je však potřeba se vypořádat s výzvami podzimu. Podzim dokáže být velmi pestrý, a to se týká i počasí. Většinou se během tohoto období potýkáme s častými výkyvy teplot nebo změnami podnebí. Chvíli je teplo, pak z ničeho nic prší, jeden den je 20 stupňů a další pod nulou. Mnohdy je těžké se jen vhodně obléknout, protože prostě nevíme, co si na nás počasí zase vymyslí. A tak zabrat nedostává jen náš šatník, ale především náš organismus.

Příprava na podzim
Začněme pěkně od povrchu – pokožka se musí vypořádávat s velkými změnami teplot, kdy z velmi chladného prostředím jdeme rovnou do vytápěných prostor. Tyto změny nemají na pokožku obecně dobrý vliv, vysušují ji, narušují její přirozenou ochranu. Proto je vhodné na podzim volit nejen vhodnou kosmetiku, která pokožku dostatečně hydratuje, ale zároveň i lehce promastí jako ochranu před chladem. Potřeby pokožky se se změnou ročního období mění a je dobré tuto změnu respektovat a nejlépe se poradit s odborníkem, jak o svou pokožku pečovat nejen s přihlédnutím na změnu období ale i na individuální potřeby. Svou pleť můžete na podzim připravit také detoxikací, čímž ji pomůžete se na výkyvy lépe adaptovat.

Přírodní vitamíny
Podzimní dny jdou často ruku v ruce s nachlazením. Můžete spoléhat na vitamínové doplňky stravy, ale je třeba vědět, že daleko víc se dá najít jednoduše v přírodě. Ta sama totiž dělá maximum pro to, aby nám podzim usnadnila. Vyjděte si na procházku do lesa, zahrádek či parku, uvidíte, že právě dozrávají šípky, bezinky a rakytník. Využijte jejich sílu díky velkému množství pro nás potřebných vitamínů. Například vitamín C v těle funguje mimo jiné jako katalyzátor obrovského množství metabolických procesů, čím chrání i velmi účinně před zbytečným nachlazením. Populární je také ostropestřec mariánský, který lze užívat ve formě semínek, čaje nebo oleje. Jedním z jeho účinků je blahodárný efekt na játra, čím podporuje celkovou detoxikaci organismu.

Blahodárné účinky antioxidantů – resveratrol
Svoje zdraví na podzim také velmi dobře podpoříte antioxidanty, což jsou látky, které účinně bojují proti volným radikálům. Mezi velmi silné antioxidanty patří například rostlinná sloučenina resveratrol. Jedná se o polyfenol, který se přirozeně vyskytuje v borůvkách, brusinkách, malinách, arašídech nebo ve slupce hroznů. Mezi jeho mnohé pozitivní účinky patří schopnost chránit srdeční sval, mozek a cévy před poškozením. Mnohé studie také naznačují, že by mohl být účinný v oblasti dlouhověkosti nebo snižování hladiny nezdravého cholesterolu.


Bromelain – tropický antioxidant
Dalším silným antioxidantem je bromelain, který je obsažen v plodu a stoncích ananasu. K jeho významným účinkům patří, že se podílí na štěpení bílkovin. Pomáhá také při zeslabování bolesti a otoků při poraněních menšího typu, rovněž při hojení ran a při pooperačním hojení. Mimo jiné zabraňuje srážení krevních destiček, což je prospěšné při prevenci srdečních chorob, protože snižuje riziko vzniku trombóz.


Vitamín E – vitamín plodnosti
Pokud je řeč o antioxidantech, nelze opomenout vitamín E, který chrání buňky před poškozením volnými kyslíkovými radikály, pomáhá v boji proti oxidačnímu stresu, zpomaluje stárnutí buněk a představuje vhodnou prevenci řady nebezpečných onemocnění.  Někdy se mu ovšem říká také vitamín plodnosti či lásky. Na rozdíl od jiných vitamínů je vitamín E obsažen v poměrně malém množství potravin a prostřednictvím kuchyňského zpracování se z nich může vytrácet. Vyskytuje se v nejrůznějších druzích olejů (slunečnicový, olivový, kokosový apod.), v ořechách, semínkách, avokádu, nebo také v některých druzích zeleniny (špenát, rajčata, chřest, mrkev).

Upravte svůj jídelníček
Pro naše zdraví v období podzimu a zimy potřebujeme velmi odolné tělo se zdravou a silnou imunitou a ta se rodí ve střevech. Proto je nutné dopřát si potraviny, které podporují správné zažívání a trávení. Nejvhodnější je kysané zelí, kimči, pickles, jogurty a zakysané mléčné výrobky. Jednoduše vyměňte ochlazovací potraviny za ty, co vás zahřejí. Pokud se chcete opravdu cítit dobře, zapomeňte na podzim na tradiční letní saláty, ochlazující ovoce, ledové limonády apod. Nejenže tím oslabujete organismus, neboť musí vynakládat obrovské množství energie, aby zahřál všechno to studené, co mu dáváte a k tomu vaše tělo, ale navíc tímto jídlem v sychravém období oslabujete slinivku. Začněte si vychutnávat teplé a hutné polévky, více bílkovin a tuků a osvěžující studené nápoje raději vyměňte za kvalitní bylinkový čaj.