Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
15.10.2018

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O CITLIVOU POKOŽKU?

Citlivá pokožka je problém, který se týká poměrně velké části populace, vyskytuje se u všech typů pleti, ať je to mastná, normální, suchá nebo smíšená a letošní nepříznivý vývoj počasí na jaře, prudké střídání teplot, vítr a ostré slunce tento stav ještě zhoršují. Aby mohl být problém úspěšně řešen, je třeba připomenout, co je to pokožka a jakou funkci plní.

Pokožka je velmi tenká horní vrstva kůže, která tvoří bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím. Její hlavní úloha je ochranná, ale také zajišťuje dýchání pleti a je vlastně takovým zrcadlem celkového zdraví. Pleť má k dispozici mnoho systémů, které zajišťují její zdraví. Povrch chrání film složený z vody, lipidů a mastných kyselin. Fyzickou bariéru tvoří rohová vrstva, ve které vyplňují lipidy prostor mezi kožními buňkami. Jejich prodyšnost hraje klíčovou úlohu při zajišťování hydratace, která pleť zjemňuje a zvláčňuje.

Všechny tyto procesy jsou přímo závislé na aktivitě enzymů. U citlivé pleti může být jejich činnost zpomalena a dochází tak ke zvýšení úbytku vody a pronikání škodlivých látek do pleti. V takové případě je třeba zvýšit denní příjem hořčíku, neboť tento prvek je přímo zapojen do 300 enzymatických reakcí probíhajících v těle.

Vnitřní příčiny suché pleti

Těchto příčin je několik. Může to být špatná životospráva, hormonální změny, špatný pitný režim i genetická dispozice. Pleť je citlivá na dráždivé látky jako jsou barviva, parfemace a alkohol, proto je důležité číst pečlivě etikety kosmetických přípravků a vyhnout se takovým látkám.

K větší náchylnosti k citlivé pokožce dochází v menopauze, kdy začíná slábnou povrchová a ochranná bariéra a pleť je náchylnější k podráždění. Tento stav je možné řešit konzumací fytoestrogenů, látek, které napodobují činnost ženského hormonu estrogenu, jsou obsaženy například v červeném jeteli, vojtěšce, sj, semenech lnu a červeném víně.

Vnější příčiny suché pleti

UV záření, ozon a škodlivé látky obsažené ve vzduchu zatěžují pleť tvorbou volných radikálů, které způsobují narušení její přirozené obranyschopnosti. Zejména dlouhodobé působení slunečního záření pleť poškozuje, vysušuje a dochází i k předčasnému stárnutí. Jednoznačným řešením je vyhýbat se těmto rizikovým faktorům a zařadit do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem antioxidantů jako jsou vitamíny C a E, selenu, flavonoidů a dalších látek.

Výborným a rychlým řešením jsou pšeničné klíčky, které jsou těmito prospěšnými látkami přímo nabity, slunečnicová semena, para ořechy, citrusové plody, lesní ovoce, potraviny s vysokým obsahem beta - karotenu, za studena lisované oleje.

Změna životosprávy

Pokud je příčinou citlivé pleti špatná životospráva, je nutné naprosto vynechat rafinované cukry, slaná, tučná, smažená jídla, uzeniny a zvýšit příjem ovoce, zeleniny, tučných ryb, ořechů, semen, pleti výborně prospívá konzumace krůtího masa.

Hydratace

Pro citlivou pleť je typická narušená hydratační rovnováha, vypadá unaveně, je suchá, přestává plnit svoji ochrannou funkci a je náchylnější k průniku škodlivých látek. Proto je třeba věnovat hydrataci pokožky zvýšenou pozornost, každý den ráno a večer pleť jemně hydratujeme kvalitní pleťovou vodou.

K tomuto účelu se výborně hodí i bylinné odvary, které pokožku dokonale hydratují a jsou vůči ní velmi šetrné. Ideální je odvar z květů měsíčku lékařského, kvítků levandule, lístků rozmarýnu, květů řebříčku lékařského nebo z okvětních lístků růže. Také je třeba svědomitě dodržovat správný pitný režim a vypít alespoň 2 litry vody denně.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak mít krásnou pleť? Osvojte si několik tipů

Výživa

Citlivá pleť je velmi suchá, proto používáme při jejím ošetření výživné krémy jako například avokádový, jako noční krém je vhodný poměrně hutný mandlový krém. Výborným řešením jsou přírodní oleje, které představují ten nejšetrnější způsob ošetření pleti, jsou nabity prospěšnými látkami jako jsou třeba nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro pleť pravým požehnáním. Výborný je olej arganový, mandlový, ale také jojobový, je velmi dobře snášen a proniká do spodních vrstev pokožky, kde je dlouho uchováván a tím pleť dokonale vyživuje.

Velmi zajímavou variantou je i olej z černuchy seté neboli římského kmínu. Je lisován ze semen černuchy a obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin omega 3, omega 6 a omega 9. Řeší i různé problémy pokožky včetně citlivosti.

Nezapomínejte ani na doplňování kolagenu, který se taktéž velkou měrou podílí na stavu naší pokožky. Doporučujeme produkt Rays Anti-Age, jenž pokožce a pleti navrátí mladistvý a svěží vzhled.