Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
15.9.2019

JAK SPRÁVNĚ UŽÍVAT KOLAGEN?

Kolagen – nejrozšířenější živočišný protein, který tvoří až třicet procent všech bílkovin v lidském těle. Mluvíme o základním stavebním prvku, jenž je nejen pojivem buněk. Sice ho v našem těle máme od pradávna dostatek, bohužel se jeho množství s postupem let snižuje. Na vině je stárnutí a když se k tomu přidá kouření, nezdravý životní styl, nadměrná konzumace cukru nebo stres, ztráta kolagenu se každým rokem více a více prohlubuje. Jelikož tento úbytek nejen pociťujeme, ale také ho na první pohled vidíme, je dobré užívat kolagenové doplňky stravy. Jenže jak správně užívat kolagen a jak dlouho?

Kolagenové doplňky stravy jsou s námi už od osmdesátých let

Pokud bojujete proti stárnutí nebo proto bolavým kloubům, tím nejlepším rytířem, kterého pošlete do boje, je už od osmdesátých let právě kolagen, respektive kolagenové doplňky stravy. Pokud je budete užívat pravidelně, brzy dojde k výrazně lepšímu a příjemnějšímu pocitu z pokožky. S postupem času začne ubývat množství vrásek, pokožka nebude suchá ani bledá, dokonce ani povislá. Vlasy přestanou vypadávat a nehty se přestanou lámat.

Kromě toho dojde k posílení kostí, které nebudou řídké ani slabé. Ustoupí bolesti kloubů a zlepší se funkce chrupavek, do kterých se pravidelným užíváním navrátí jejich základní bílkovina. A v neposlední řadě tím prospějete svému srdíčku a vyhnete se ateroskleróze, která je rizikem především u starších lidí.

Kolagen se dělí na několik typů

Při výběru vhodného kolagenového doplňku stravy musíte vědět, jaký kolagen potřebujete do těla doplnit. Typů kolagenu je totiž velké množství. Zatímco typ I tvoří strukturní a mechanický vzhled kostí, rohovky, cév a šlach, typ II se nachází především v chrupavkách. Kolagen typu III je obsažen hlavně ve vnitřních orgánech a kůži a typ IV najdete opět v kůži a také v mikro cévách či bazální membráně.

Jak užívat kolagen?

V současné době je na trhu mnoho kolagenových doplňků a způsob užívání se vždy liší na základě konkrétního produktu. Většinou ale platí, že kolagen lze užívat kdykoliv během dne, a to jak s jídlem, tak i bez něj. Tabletky se zapíjí, prášková forma kolagenu se rozpouští v oblíbeném nápoji, kterým může být džus nebo voda s citronem.

Mimochodem, při užívání kolagenu se má zvýšit i dávka vitamínu C. Tento vitamín totiž podporuje přirozenou tvorbu bílkoviny.

Jaké je doporučovaná denní dávka kolagenu?

Ať už budete užívat hydrolyzovaný kolagen nebo nativní kolagen, doporučená denní dávka je stanovená na deset gramů. Nic vám však nebrání v tom, abyste užívali větší množství tohoto proteinu. Zejména pokud máte problémy, jež souvisí s jeho nedostatkem, je vyšší množství povoleno.

Smrtelná dávka kolagenu není známá. Ovšem ani s ním by se to nemělo přehánět a denní užité množství by se nemělo příliš lišit od doporučené denní dávky.

Jak dlouho užívat kolagen?

Už jsem si kolagen zakoupila, ale jak dlouho ho mám užívat? Jistě se ptáte. Vědecké studie říkají, že první účinky užívaného kolagenu se projeví během prvních čtyř až osmi týdnů od začátku užívání. Na tom se shodují i uživatelé kolagenových doplňků stravy. Účinky nejenže ucítíme, ale také uvidíme - zlepší se nejen pokožka, ale také kvalita vlasů, nehtů a ani pohybové ústrojí nebude vykazovat žádnou bolest.

Je však třeba konstatovat, že účinky kolagenu se na každém člověku projevují v jiných časových intervalech. Stejně tak se výsledky projevují na každé části těla jindy. Například vrásky v okolí očí se začnou zjemňovat po čtyřech týdnech, suchost pokožky by měla být snížena až po šesti týdnech.

Na účinnost kolagenu existují zajímavé studie, z nichž je otázkou, která z nich je pravdivá. Proto se uvádí obecná informace, a sice že účinky kolagenu se projevují po čtyřech až osmi týdnech čili kúru je třeba držet alespoň po dobu jednoho až dvou měsíců.