Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
14.12.2021

KOLAGEN – BLAHODÁRNÝ I BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

V poslední době se při svých konzultacích čím dál častěji setkávám s dotazem, zda je užívání kolagenu vhodné i při těhotenství. Pojďme se na toto téma tedy podívat podrobněji.

Těhotenství a výživa

Těhotenství patří mezi jedno z nekrásnějších období života ženy. Budoucí maminka je plná očekávání, těší se na příchod děťátka, přizpůsobuje svůj život tomu, že na svět brzy přijde nový tvoreček.

Většina žen se během tohoto období snaží jíst zdravě a plnohodnotně, aby ona i její budoucí miminko dostávalo tu nejlepší výživu. Organismus nastávající maminky je mnohem citlivější a navíc všechno, co v tomto období příjme, ovlivňuje přímo i vývoj plodu. Důležité látky putují vždy nejprve k němu, teprve až se zbytkem hospodaří tělo matky. Ženy, které si včas uvědomí, že je více než vhodné dávat svému tělu během tohoto období jen to nelepší, zajistí dítěti zdravý vývoj a sobě tělo v kondici a vyrovnaný duševní stav.

Mezi doplňky a potraviny, které všeobecně přispívají, patří ty, které obsahují kyselinu listovou, vitamín D, vápník, hořčík, omega 3 anebo železo. S těmito doporučeními jsou ženy velmi dobře obeznámeny díky těhotenské poradně. Avšak málokdy se lékaři zmiňují o kolagenu, přestože hraje velmi důležitou roli při zrodu nového života, neboť právě tato bílkovina je jednou ze základních stavebních látek a pro správný vývoj plodu je opravdu nezbytná. Pokud není kolagen přijímán přirozenou cestou jako v prorostlém mase, kůžích, tlačence nebo aspiku, nedostává se tělu velice důležitého proteinu. V současnosti jsou často ohroženy maminky vegetariánky nebo veganky, které výše uvedené potraviny přirozeně odmítají. Avšak i přesto je doplňování kolagenu nezbytné a může být kompenzováno vhodnými potravinovými doplňky.

Kolagen

Proč užívat kolagen v těhotenství?

Jak bylo zmíněno, kolagen sice nepatří mezi složky, které jsou lékaři přímo doporučovány, přesto však je jeho užívání bezpečné a více než přínosné. Během embryonálního vývoje a u malých dětí hraje velkou roli kolagen typu III. Jedná se o typ kolagenu nacházejícím se v rychle rostoucích tkáních, je také obsažen v kůži a umožňuje počáteční rychlé hojení ran. Později ho nahrazuje kolagen typu I, nejrozšířenější typ kolagenu, který obsahují šlachy, kosti, zuby i pokožka. V dnešní době je velmi populární odsouvat těhotenství až po 30. roce života, avšak s věkem se v našem těle tato bílkovina přestává pomalu tvořit. Pravdou je, že už od 25. roku života se začne tvorba kolagenu zpomalovat a po čtyřicítce se netvoří téměř vůbec. Proto je zejména pro ženy po třicítce doplňování tohoto proteinu více než aktuální, pokud plánují těhotenství nebo dokonce už těhotné jsou.

Užívání kolagenu v těhotenství

Rozhodne-li se žena v těhotenství užívat kolagen, v první řadě by se měla přesvědčit, zda se jedná o kvalitní kolagen v rozpustné formě, tedy hydrolyzovaný, jejž tělo dokáže kompletně zužitkovat, jako je tomu v případě mořského kolagenu Rays of Beauty. Zároveň je vhodné, aby přípravek obsahoval zároveň kolagen typu I, II a III, tedy nejen kolagen zastoupený v kostech, zubech, šlachách a kůži, ale také v chrupavkách. Nejnovější řada hydrolyzovaného kolagenu (Rays Premium Kolagen) je také obohacená o vitamin C, který je při novotvorbě kolagenu nezbytný a není tak třeba myslet na to, aby člověk spolu s kolagenovými tabletami přijímal i dostatek vitamínu C. Vzhledem k současnému trendu odkládání prvního miminka kolem třicítky a někdy i čtyřicítky se tak dostáváme do situace, kdy se v matčině těle tvoří kolagenu stále méně až téměř vůbec, přitom jej právě v této životní etapě tak moc potřebuje, a to nejen pro svoje miminko.

Vitamin C

KOLAGEN PŘI KOJENÍ

Během těhotenství devět měsíců roste jak bříško, tak děloha maminky, po porodu pak přichází čas na to, aby se zase stáhly, ideálně do původní velikosti.  Kolagen podporuje pružnost tkání nejen v době, kdy rostou, ale i v době kdy se každá maminka snaží, aby se vrátily zpět.  Stejně tak kojící miminko si stále „bere vše z matky“ a kolagen ke svému rychlému růstu stále potřebuje.

Těhotenství je nádherný stav, zvláště tehdy, když má žena jistotu, že jejímu zatím nenarozenému děťátku vůbec nic nechybí, a také její tělo má vše, co potřebuje. Těhotná žena je krásná sama o sobě, avšak kolagen jí pomůže, aby krásná zůstala i celé mateřství. Hydrolyzovaný kolagen lze s čistým svědomím opravdu všem maminkám doporučit. 100% kolagen bez chemických přidaných látek má v období těhotenství nesporné výhody:

  • Prevence strií a celulitidy
  • Podpora zatížených kloubů
  • Podpora roztahování dělohy
  • Podpora zatíženého cévního systému
  • Zdravější zuby a kosti