Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
15.6.2021

KOUZLO VLASŮ A JEJICH PSYCHOMAGIE

Než jsem začala psát článek o vlasech, měla jsem jen skromnou představu o tom, jak zásadní symboliku a význam měly vlasy pro staré civilizace anebo jaký stále mají v tradičních kulturách. A co vy? Zamysleli jste se někdy nad svými vlasy? Co pro vás znamenají? Jaký k nim máte vztah? Jak o ně pečujete? Vlasy jsou víc než naší osobní ozdobou.

Říká se, že jsou korunou naší krásy, avšak jejich smysl a funkce je mnohem větší. Kromě toho, že chrání naši hlavu před zimou a v případě, že by byly skutečně mastné, tak i před deštěm, spočívá jejich význam i v mnohem jemnějších úrovních. Naše vlasy jsou jako kočičí fousky – jsou to prodloužené nervy a načítají informace z okolí. Usnadňují nám se orientovat v prostředí, neboť přenáší do mozku informace o prostoru, v kterém se nacházíme a také o lidech v naší blízkosti. Současně zdraví a kvalita vlasů, včetně významu, který jim přikládáme, vypovídá mnohé o našem životě, o vztahu k nám samým, o tom, jak vnímáme svou existenci a své místo ve světě. Ukazují, jak člověk vnímá svět, zda jej vnímá skrze sebe nebo skrze podmínky stanovené společností.Dlouhé vlasy jako symbol vnitřní síly a identity.

Na naše vlasy můžeme také pohlížet jako na fyzické rozšíření našich myšlenek, jež nám dávají směr po celý život. Podle starých národů jsou vlasy silnými spojovacími vlákny našeho těla a ducha. Moudrost těchto civilizací se odrážela rovněž v tom, že ženy i muži nosili dlouhé vlasy, neboť si uvědomovali jejich obrovský potenciál a energetickou hodnotu. Na druhé straně v oblastech, které se snažily nějakým způsobem domestikovat lidského ducha, se staly povinnými krátké vlasy. Tento akt tyranie symbolizoval duchovní a fyzickou porážku jak národů, tak jednotlivců. Pro řadu různých kultur znamenaly dlouhé vlasy součást toho, kým jsou. Naopak jejich stříhání v učení mnoha domorodých kmenů značilo proces smutku nebo blízkost smrti.

Vlasy jako energetický přijímač

Když je vlasům umožněno dosáhnout maximální délky, produkují látky jako fosfor, vápník a vitamin D, které pak vstupují do lymfatické tekutiny, a nakonec do mozkomíšního moku dvěma trubicemi v horní části mozku. Tato iontová změna zefektivňuje paměť a vede k větší fyzické energii, větší výdrži a duševnímu klidu. Naopak při ostříhání vlasů tuto energii a živiny navíc ztrácíme a naše tělo je musí opět vynaložit na to, aby ztracené vlasy dorostly. Málokdo tuší, že vlasy a chloupky rovněž představují antény, které shromažďují a směrují energii Slunce nebo prány do čelních laloků, části mozku, která se používá k meditaci a vizualizaci. Tyto antény současně fungují jako kanály k dosažení většího množství jemné kosmické energie. Vlasy jsou tedy nejen energetickými přijímači, ale také zářiči, jejichž prostřednictvím o sobě do okolí prozrazujeme spoustu informací, neboť představují přímé energetické spojení s mozkem.

Ženská síla ukrytá ve vlasech

Od pradávna jsou dlouhé vlasy znakem moudrosti (stačí si vybavit mágy a krále) a samozřejmě krásy. A v čem se ukrývá síla ženy? V její kráse a moudrosti! Ve slovanské tradici se prý věřilo, že dlouhé vlasy zapletené do copů a volně splývající po páteři jsou "energetickou" páteří celého rodu a žena tak svými vlasy posiluje a vyživuje celou rodinu, a hlavně svého muže. Proto se možná mužům tak příčí, když se jejich žena ostříhá. Že by podvědomě cítili, že přichází o svůj zdroj síly?

Jazyk vlasů

Vlasy mají svůj vlastní jazyk a charakter a způsob jejich úpravy je pro nositele nesmírně důležitý. Střední čára symbolizuje urovnané myšlenky, cop zase jednotu myšlení se srdcem, rozpuštěné vlasy bezpečnost a vlasy jako takové vyjadřovaly přesvědčení. Aniž bychom si toho byli vědomi, ovlivňuje nás i způsob, jakým o své vlasy pečujeme, jaký styl účesu používáme. Není to jen otázka praktické úpravy. Způsob, jakým nosíme své vlasy, má dopad také na stav naší mysli. Naprosto odlišný vztah k vlasům měly domorodé národy. Způsob česání pro ně byl nanejvýš důležitý, neboť přímo vyjadřoval jejich účast na různých důležitých životních událostech: manželství, radost, smutek, válku. Podle vlasů a pokrývky hlavy, které se na nich nosily, bylo dokonce možné poznat vyspělost lidí, jejich postavení ve společnosti nebo časy míru a války. Účesy byly jako roční období, měnily se při veřejných, soukromých a slavnostních příležitostech. Vlasy představovaly myšlenky a duchovní stav jednotlivce, ukazovaly vazby a duchovní jednotu vaší rodiny a definovaly kulturní harmonii a duchovní sladění vaší komunity.

Vlasy jako mystický prvek

Vlasy byly ve všech ohledech pro původní domorodé kultury mystickým prvkem. Lidé nedovolili, aby se kdokoli dotkl jejich vlasů bez jejich svolení. Vlasy se totiž používaly k řadě různých magických rituálů. Dlouhé a nebarevné přírodní vlasy bývají považovány za rituální symbol samy o sobě a od dávných dob poukazují na magickou sílu člověka; jsou symbolem duševní síly. Vlasové buňky a v nich obsažený kolagen a keratin mají stejně jako naše DNA spirálovitou strukturu. Pokud něco málo tušíte o fraktálách, tak právě spirála je jedním ze symbolů, který se v přírodě vyskytuje všude, od buněk, přes hurikány až po galaxie.  Spojitost mezi DNA a vlasy není náhodná. Dnes už víme, že právě vlasy uchovávají informace o člověku, a to o jeho fyzickém stavu i energetické podstatě. V souvislosti s rituální magií se od pradávna traduje, že pramínek vlasů lze využít k magickým účelům, jak s pozitivním, tak negativním záměrem (africké voodoo).

Čím vším tedy vlasy jsou?

Vlasy jsou ukazatelem životní, fyzické i duševní síly člověka. Ovlivňují pocit sebevědomí. Jsou symbolem vitality, sexuality a plodnosti, nesou záznamy o životní energii, zdraví. Jako magický symbol mají mnoho významů. I dnes jsou také symbolem svobody, což je i jeden z důvodů, proč se např. do vstupu do armády musíte svých dlouhých vlasů vzdát. Všechno souvisí se vším a nejinak je tomu i s vlasy, které o nás ale i o společnosti, v které žijeme, prozradí více, než si myslíme.