Než jsem začala psát článek o vlasech, měla jsem jen skromnou představu o tom, jak zásadní symboliku a význam měly vlasy pro staré civilizace anebo jaký stále mají v tradičních kulturách. A co vy? Zamysleli jste se někdy nad svými vlasy? Co pro vás znamenají? Jaký k nim máte vztah? Jak o ně pečujete? Vlasy jsou víc než naší osobní ozdobou.
Říká se, že jsou korunou naší krásy, avšak jejich smysl a funkce je mnohem větší. Kromě toho, že chrání naši hlavu před zimou a v případě, že by byly skutečně mastné, tak i před deštěm, spočívá jejich význam i v mnohem jemnějších úrovních. Naše vlasy jsou jako kočičí fousky – jsou to prodloužené nervy a načítají informace z okolí. Usnadňují nám se orientovat v prostředí, neboť přenáší do mozku informace o prostoru, v kterém se nacházíme a také o lidech v naší blízkosti. Současně zdraví a kvalita vlasů, včetně významu, který jim přikládáme, vypovídá mnohé o našem životě, o vztahu k nám samým, o tom, jak vnímáme svou existenci a své místo ve světě. Ukazují, jak člověk vnímá svět, zda jej vnímá skrze sebe nebo skrze podmínky stanovené společností.Dlouhé vlasy jako symbol vnitřní síly a identity.
Na naše vlasy můžeme také pohlížet jako na fyzické rozšíření našich myšlenek, jež nám dávají směr po celý život. Podle starých národů jsou vlasy silnými spojovacími vlákny našeho těla a ducha. Moudrost těchto civilizací se odrážela rovněž v tom, že ženy i muži nosili dlouhé vlasy, neboť si uvědomovali jejich obrovský potenciál a energetickou hodnotu. Na druhé straně v oblastech, které se snažily nějakým způsobem domestikovat lidského ducha, se staly povinnými krátké vlasy. Tento akt tyranie symbolizoval duchovní a fyzickou porážku jak národů, tak jednotlivců. Pro řadu různých kultur znamenaly dlouhé vlasy součást toho, kým jsou. Naopak jejich stříhání v učení mnoha domorodých kmenů značilo proces smutku nebo blízkost smrti.
Když je vlasům umožněno dosáhnout maximální délky, produkují látky jako fosfor, vápník a vitamin D, které pak vstupují do lymfatické tekutiny, a nakonec do mozkomíšního moku dvěma trubicemi v horní části mozku. Tato iontová změna zefektivňuje paměť a vede k větší fyzické energii, větší výdrži a duševnímu klidu. Naopak při ostříhání vlasů tuto energii a živiny navíc ztrácíme a naše tělo je musí opět vynaložit na to, aby ztracené vlasy dorostly. Málokdo tuší, že vlasy a chloupky rovněž představují antény, které shromažďují a směrují energii Slunce nebo prány do čelních laloků, části mozku, která se používá k meditaci a vizualizaci. Tyto antény současně fungují jako kanály k dosažení většího množství jemné kosmické energie. Vlasy jsou tedy nejen energetickými přijímači, ale také zářiči, jejichž prostřednictvím o sobě do okolí prozrazujeme spoustu informací, neboť představují přímé energetické spojení s mozkem.
Od pradávna jsou dlouhé vlasy znakem moudrosti (stačí si vybavit mágy a krále) a samozřejmě krásy. A v čem se ukrývá síla ženy? V její kráse a moudrosti! Ve slovanské tradici se prý věřilo, že dlouhé vlasy zapletené do copů a volně splývající po páteři jsou "energetickou" páteří celého rodu a žena tak svými vlasy posiluje a vyživuje celou rodinu, a hlavně svého muže. Proto se možná mužům tak příčí, když se jejich žena ostříhá. Že by podvědomě cítili, že přichází o svůj zdroj síly?
Vlasy mají svůj vlastní jazyk a charakter a způsob jejich úpravy je pro nositele nesmírně důležitý. Střední čára symbolizuje urovnané myšlenky, cop zase jednotu myšlení se srdcem, rozpuštěné vlasy bezpečnost a vlasy jako takové vyjadřovaly přesvědčení. Aniž bychom si toho byli vědomi, ovlivňuje nás i způsob, jakým o své vlasy pečujeme, jaký styl účesu používáme. Není to jen otázka praktické úpravy. Způsob, jakým nosíme své vlasy, má dopad také na stav naší mysli. Naprosto odlišný vztah k vlasům měly domorodé národy. Způsob česání pro ně byl nanejvýš důležitý, neboť přímo vyjadřoval jejich účast na různých důležitých životních událostech: manželství, radost, smutek, válku. Podle vlasů a pokrývky hlavy, které se na nich nosily, bylo dokonce možné poznat vyspělost lidí, jejich postavení ve společnosti nebo časy míru a války. Účesy byly jako roční období, měnily se při veřejných, soukromých a slavnostních příležitostech. Vlasy představovaly myšlenky a duchovní stav jednotlivce, ukazovaly vazby a duchovní jednotu vaší rodiny a definovaly kulturní harmonii a duchovní sladění vaší komunity.
Vlasy byly ve všech ohledech pro původní domorodé kultury mystickým prvkem. Lidé nedovolili, aby se kdokoli dotkl jejich vlasů bez jejich svolení. Vlasy se totiž používaly k řadě různých magických rituálů. Dlouhé a nebarevné přírodní vlasy bývají považovány za rituální symbol samy o sobě a od dávných dob poukazují na magickou sílu člověka; jsou symbolem duševní síly. Vlasové buňky a v nich obsažený kolagen a keratin mají stejně jako naše DNA spirálovitou strukturu. Pokud něco málo tušíte o fraktálách, tak právě spirála je jedním ze symbolů, který se v přírodě vyskytuje všude, od buněk, přes hurikány až po galaxie. Spojitost mezi DNA a vlasy není náhodná. Dnes už víme, že právě vlasy uchovávají informace o člověku, a to o jeho fyzickém stavu i energetické podstatě. V souvislosti s rituální magií se od pradávna traduje, že pramínek vlasů lze využít k magickým účelům, jak s pozitivním, tak negativním záměrem (africké voodoo).
Vlasy jsou ukazatelem životní, fyzické i duševní síly člověka. Ovlivňují pocit sebevědomí. Jsou symbolem vitality, sexuality a plodnosti, nesou záznamy o životní energii, zdraví. Jako magický symbol mají mnoho významů. I dnes jsou také symbolem svobody, což je i jeden z důvodů, proč se např. do vstupu do armády musíte svých dlouhých vlasů vzdát. Všechno souvisí se vším a nejinak je tomu i s vlasy, které o nás ale i o společnosti, v které žijeme, prozradí více, než si myslíme.