Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
20.7.2021

MOŘSKÝ KOLAGEN: VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDET

Kolagen už je léta známým intenzivním pomocníkem v boji proti vráskám i stárnutí pleti. Hitem poslední doby je však kolagen mořský, který má oproti jiným typům kolagenu řadu výhod. Proč sáhnout po mořském kolagenu a co všechno vám může nabídnout? To vám prozradí následující řádky.

Co je vlastně kolagen

Kolagen je ve skutečnosti strukturální protein přirozeně se vyskytující v lidském těle. Zhruba třetinu všech proteinů v lidském těle tvoří právě kolagen, který dodává pevnost a pružnost kostem, kůži, šlachám, chrupavkám i cévám. Jde o bílkovinu živočišného původu (ve vodě nerozpustnou), kterou nejčastěji získáváme ze zdrojů hovězího, vepřového a rybího původu. Kolagen tvoří až 10 procent celkové hmotnosti člověka a až 70 procent kůže. Základní stavební jednotkou této bílkoviny jsou aminokyseliny, hlavně glycin, prolin a hydroxyprolin, které jsou řazeny do peptidických řetězců.

Typy kolagenu v lidském těle

Kolagen existuje v těle ve více než 20 typech, z nichž nejrozšířenější jsou čtyři. I. typ je nejrozšířenější (představuje 90 procent kolagenu v organismech) a vyskytuje se v kostech, kloubech, zubech, šlachách a kůži. Typ II. je obsažen v chrupavkách a III. typ zejména v kůži, které pomáhá v regeneraci a při hojení ran. Typ V je pak obsažen v cévních výstelkách. 

Kde se bere mořský kolagen

Mořský kolagen je získáván ze studenovodních mořských ryb - nejčastěji z lososů, tresek, žraloků nebo jim podobných druhů, a to konkrétně z jejich kůže, kostí, šupin či ploutví.

Proč je vhodné dodávat tělu kolagen

S věkem, obvykle od 25. roku věku, začíná množství kolagenu v lidském organismu pomalu klesat a je na místě jej začít doplňovat, protože si jej tělo již nedovede v optimálním množství samo tvořit. Zejména po 40. roku věku pak dochází k úbytku kolagenu až 1 procento ročně. Pokud není kolagen do těla dodáván zvenčí, dochází rychle ke ztrátě pružnosti a pevnosti pokožky i tkání. To se nejčastěji projeví viditelným zhoršením stavu pleti, vlasů, ale třeba i bolestmi kloubů či celkově pohybového aparátu. Sportovce zaujme, že kolagen podporuje růst svalové hmoty, dámy zase ocení fakt, že kolagen napomáhá eliminaci vrásek.

Výhody mořského kolagenu

V porovnání s jinými typy kolagenu je ten mořský daleko lépe vstřebatelný (konkrétně 1,5krát lépe než hovězí či vepřový kolagen), tudíž tělu nabídne maximálně intenzivní účinek. Za tuto schopnost vděčí své nízké molekulární hmotnosti a složení z kratších řetězců aminokyselin. Na rozdíl od běžně dostupného hovězího kolagenu navíc nevyvolává alergické reakce ani u minimálního procenta osob. Mořský kolagen se přitom hodí zejména pro regeneraci pleti (zatímco hovězí a vepřový je vhodný pro regeneraci kloubů a pohybového aparátu).

Další výhodou je pak i obsah dalších tělu prospěšných látek. Například alanin dodává energii do svalových tkání, mozku i centrálního nervového systému a pozitivně ovlivňuje imunitní systém – stejně jako arginin, který pozitivně ovlivňuje i hojení ran. Glycin pak stimuluje proces tvorby buněk.

Mýty ohledně mořského kolagenu

O mořském kolagenu kolují zvěsti, že je cítit rybinou. Toho se ale obávat nemusíte. Jakýkoliv potenciální rybí zápach je z mořského kolagenu beze zbytku odstraněn.

Jak lze tělu dodat mořský kolagen

Mořský kolagen najdeme v přípravcích a doplňcích stravy různého druhu. Může mít podobu kapslí, prášku rozpustného ve vodě i tobolek. Záleží pak na každém jedinci, kterou podobu preferuje. Pro účely zlepšení stavu pleti je možné využít i kosmetických přípravků s kolagenem, například pleťových masek či mastí.

Kdy lze čekat výsledky

Pokud se rozhodnete pro doplňky stravy Rays anti-age s mořským kolagenem, pak se můžete těšit na první viditelné výsledky již po 12 týdnech od začátku užívání. Viditelná bude lepší struktura pokožky, hebkost, hydratace i vyhlazení vrásek