Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
21.10.2021

NEHTY JSOU PRÁSKAČI. NEIGNORUJTE VAROVNÉ SIGNÁLY

Věděli jste, že o vás ruce nejvíce prozradí? Prozradí nejen to, jakou prací se pravděpodobně zabýváte, zdali manuální nebo spíše kancelářskou, ale také, kolik vám je let. A to zejména ženy chtějí nechávat co nejdéle v tajnosti, čemuž se nelze divit.

Věděli jste, že o vás ruce nejvíce prozradí? Prozradí nejen to, jakou prací se pravděpodobně zabýváte, zdali manuální nebo spíše kancelářskou, ale také, kolik vám je let. A to zejména ženy chtějí nechávat co nejdéle v tajnosti, čemuž se nelze divit. Kromě vrásek na rukou si však všímejte i nehtů. Změny na nich jsou alarmující a mohou poukazovat na řadu zdravotních problémů. Kupříkladu mohou odhalit ztrácející se kolagen z těla, protože bílkovina je obsažena také v nich, nejen ve vlasech a pleti.

Ztráta kolagenu však není to jediné, co nehty prozradí. Pojďme si zmínit nejčastější a bohužel nejvíce opomíjené varovné signály, nad kterými není dobré jen mávnout rukou.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak poznat, že vám chybí kolagen?

Svislé pruhy hnědého zbarvení

I když nehty nosíte nalakované, když dojde k jejich odlakování, doporučujeme se na ně podívat. Pod vrstvou laku to sice vidět nešlo, ale jinak mohou nehty trpět hnědým zbarvením, respektive se na nich mohou objevovat hnědé svislé pruhy. Řeč je konkrétně o pigmentových pruzích, které poukazují na to, že tělo velice špatně tráví některé léky.

Pokud jsou ale pruhy hnědé nebo tmavé a vedou od kutikuly až k volnému okraji nehtu (kde se případně mohou dát rozšiřovat), zamiřte s tím k lékaři. Může se jednat o zhoubný melanom čili rakovinu kůže.

Křehkost nehtů svědčí o stravě

Na své nehty si nezapomeňte sahat. Oko sice mnoho zpozoruje, ale hmat je také nápomocný smysl, který může odhalit nezdravé nehty. Může totiž zjistit, že jsou nehty nadmíru křehké. A pokud jsou křehké, znamená to, že je vaše strava nedostatečná.

Na nehtech se nejvíce projevují drastické diety, které lidé drží. Prozradí poruchu příjmu potravy a odhalí chudokrevnost čili nedostatek železa. Často jsou nehty signálem toho, že je v nepořádku štítná žláza.

rays_blog_elixir_krasne_nehty

Rýhy na nehtech svítí červeně

Alarm se hlasitě rozeznívá a rozsvěcuje červeně v okamžiku, kdy se nehty začnou prodírat rýhy. Zpravidla se objevují s vysokým věkem, ale není to nutně podmínkou. Viditelným, znatelným rýhám se říká Beauovy linie a jsou často příznakem velice vážného onemocnění.

Častým spouštěčem však mohou být i náročné a velké operace, podstupované chemoterapie nebo nedávno podniknuté transfuze krve. Vyhýbejte se raději i nadměrnému stresu, který za nimi také může stát. 

rays_blog_elixir_nehty2

Zažloutlé nehty značí problém s plícemi

Že jsou vaše nehty spíše nažloutlé? Pokud jste před nedávnem nepoužili žlutý lak, pod který jste zapomněli nanést podkladovou bázi, pak se může jednat o alarm varující před rozvíjejícím se plicním onemocněním. Takzvaný syndrom žlutých nehtů se může objevit i na dolních končetinách, nikoliv jen na těch horních.

Pozor na zanícenou kůži kolem nehtu

Velký pozor si dejte na takzvanou paronychii, což je zánět nehtového lůžka. Zdravotní problém poznáte velice snadno – kůže kolem nehtu se zanítí. Důvodem vzniku nepříjemného a mnohdy velice bolestivého zánětu je snaha neustále zatlačovat kutikulu neboli jemnou kůžičku nacházející se kolem nehtu.

Naštěstí se nejedná o neléčitelný problém, lékaři doporučují koupel prstů v horké vodě (opakujte až třikrát denně). Dojde ke snížení otoku, bolestivosti, a nakonec zánět zmizí úplně zejména, pokud nebudete po koupeli zapomínat na protizánětlivou mastičku.

rays_blog_elixir_nehty_nohy

Skvrnky jako následek prodělaného onemocnění

Mnozí lidé na svých nehtech evidují bílé skvrnky. Obávají se, že se jedná o zdravotní problém, ale většinou se jedná o následek vážných potíží. Malé, drobné světlé skvrny se na nehtech objevují zpravidla po infarktech, také po horečkách nebo se jedná o vrozený jev.

Pokud flíčky přetrvávají, je však dobré zamířit k lékaři. Může se stát, že se jedná o příznak poruch růstu nehtu.