Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
29.11.2022

MINIMALISTICKÉ VÁNOCE ANEB JAK SE VYHNOUT VÁNOČNÍMU STRESU

Blíží se čas pro mnohé nejoblíbenějšího svátku v roce – Vánoce. Na pohlednicích se vyjímá moto „příjemné prožití vánočních svátků“, ačkoliv realita je často naprostým opakem. V dnešní uspěchané době je tak snadné, aby se toto období proměnilo v nekonečné běhání po obchodních centrech, honbou za perfektním úklidem, nazdobeným domem, nebo výzvou, kdo napeče více druhů cukroví. Pod náporem všudypřítomných reklam se velmi snadno zapleteme do konzumního kolotoče se všemi jeho nástrahami a místo klidu a míru se snažíme tohle období pod tím vším náporem stresu spíše přežít, než aby zbyl prostor pro skutečné prožití. Avšak jakmile neztratíme se zřetele opravdového ducha Vánoc, můžeme je prožít v pohodě bez zbytečného tlaku, propojit se s jejich skutečným poselstvím, strávit více času se svými nejbližšími a načerpat energii na všechny své plány do nového roku. Stačí se jen držet pár jednoduchých principů.

Určete si cíle
Zeptejte se sami sebe, jak byste chtěli Vánoce strávit. Co jsou vaše priority, na čem vám vážně záleží? Toužíte po klidu a času stráveném s rodinou a přáteli? Nebo se chcete hodiny stresovat nakupováním? Vánoční svátky dokáží být kouzelné, pokud nepodlehnete vnějšímu diktátu nakupování, hromadění a perfekcionismu. Je vaším cílem klid, pohoda a odpočinek? Jednoduše se pro ně rozhodněte a nenechte se vykolejit tím, že okolní svět to má jinak.

Zahoďte mobily a notebooky
K naladění a nasátí té správné atmosféry vám pomůže i jednoduché pravidlo – vypněte všechny digitální přístroje, které naznačují, že existuje svět venku, zejména svět pracovní. Právě moderní technika vás izoluje od lidí a prožitků samotných. Naproti tomu staré zvyky a příjemně strávený čas s vašimi blízkými ve vás dokážou oživit příjemné vzpomínky a umožní vám si vánoční pohodu skutečně vychutnat.


Minimalismus
Pravá atmosféra Vánoc nemá nic společného s bláznivou honbou za co nejvíce dárky ani co nejdokonaleji vyzdobeným domem. Navíc čím více věcí kupujete, tím více pak musíte přemýšlet, co s těmi všemi ozdobičkami a dekoracemi potom. Dřív, než pořídíte něco nového, zkuste prohledat krabice ve skříních, ve sklepě a na půdě. Stejně tak zvažte, jestli si nepořídíte spíše živé dekorace, které můžete po Vánocích přihodit do kompostu na zahradě. A další věc – čím více předměty se obklopíte, tím více toho budete muset za pár týdnů uklízet. Přemýšlejte proto raději minimalisticky i v oblasti výzdoby a použijte opravdu jen to, co vánoční atmosféru zútulní.


Méně je více
Nakupování dárků je samo o sobě velmi náročnou disciplínou. Nemělo by se však stát, že vás okolnosti doženou k tomu kupovat dárky z povinnosti, takové ty – „jen aby se neřeklo“. Ano, marketingové zbraně na nás útočí v těch nejmodernějších verzích, avšak je dobré se zastavit a zamyslet se, zda vaše děti potřebují další hračky, vaši drazí další parfémy apod. Zvolte méně konzumní způsob oslavy Vánoc. Kupte každému jen malý dárek, který daného člověka vystihuje – dárek od srdce. Anebo své rodině kupte společný zážitek. Stejně tak nemusíte svou rodinu ani příbuzné zahltit jídlem. Ano, dobré jídlo a několik druhů cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří, tuhle tradici vám nikdo odepřít nechce, ale na druhou stranu není potřeba propadnout pečícímu maratónu a upéct 30 druhů cukroví po kilech a dojídat ho ještě na Velikonoce. Stejné je to s dalšími typickými vánočními dobrotami. Není potřeba se topit po lokty v bramborovém salátu, nebo v krabici plné cukroví. Méně je mnohdy více a v souvislosti s jídlem to platí dvojnásob. Zkuste se letos zaměřit na střídmost. A to nejen během konzumace jídla nebo alkoholu, ale také při samotném pečení či vaření. Mnohdy se totiž stává, že uděláte řízků a cukroví víc, než je třeba, a jídlo se pak zbytečně vyhazuje.


Buďte spojení a v klidu
Během vánočních svátků si nezapomeňte najít čas nejen na svou rodinu, ale i své přátele. Zvláště pokud jste celý rok „v jednom kole“ a některé setkání neustále odkládáte. Vždyť kdy jindy, než o Vánocích byste měli nechat všechny pracovní povinnosti spát pod bílou peřinou a společně se svými nejbližšími se věnovat ochutnávání dobrot (střídmému) a sledování oblíbených pohádek. Současně nemusíte všechen čas strávit jen před televizí, třebaže nabídka je tak lákavá. Udělejte změnu a se svými blízkými zkuste oprášit společenské hry nebo společně podnikněte výlet do přírody. Uvidíte, že společně strávené hodiny vás potěší daleko více než lenošení na pohovce před blikající obrazovkou.