Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
15.2.2021

PROČ NÁM VYPADÁVAJÍ VLASY? NABÍZÍME NĚKOLIK TIPŮ, JAK TOMU ZABRÁNIT

Vlasy jsou korunou krásy, díky které se ženy i muži cítí přitažlivější pro své okolí. Není divu, že nad úpravou vlasů stráví ženy v průměru i deset dní ročně. O to děsivější představa je jejich řídnutí nebo v horším případě i trvalá ztráta. Proč nám vypadávají vlasy? Ztráta vlasů každodenně je zcela běžná. Nadměrné vypadávaní však může znamenat problém. Jaká prevence je účinná? Nabízíme vám několik tipů, jak si udržet vlasy zdravé a zabránit tak jejich řídnutí.

Co je vlas a z čeho je tvořen?

Vlasový folikul je struktura ve tvaru tunelu na vnější straně (epidermis) kůže. Vlasy začínají růst na dně vlasového folikulu. Kořen vlasů je tvořen bílkovinnými buňkami keratinu a je vyživován krví z okolních cév. S přibývajícími buňkami vlas vyrůstá z kůže na povrch. Mazové žlázy poblíž vlasových folikulů produkují olej, který vyživuje vlasy a pokožku. Podle Americké akademie dermatologie může mít průměrný člověk na hlavě až 100 000 vlasových folikul.

Proč vlasy vypadávají?

Stejně jak náš život i vlas má svůj životní cyklus. Vlasové folikuly procházejí fázemi růstu, přechodu, důchodového věku (odpočinku) a vypadávání. Staré vlasy vypadnou, aby mohly růst nové ze stejného vlasového folikulu. Až 90% vlasů se nachází v počáteční růstové fázi, která trvá nejdéle. Celý proces může trvat přibližně sedm let. Je zcela normální, že v průběhu dne ztratí člověk přibližně 50 až 100 vlasů, jejich přílišné vypadávání je ale problém. Důvody můžou být různé a mnohdy je možné jim předejít.

Nadměrné vypadávání vlasů

Nadměrná ztráta vlasů, řídnutí nebo problémy s růstem vlasů můžou nastat, když je vlasový životní cyklus narušen. Doba fáze růstu se zkracuje a více vlasů najednou se dostávají do fáze odpočinkové a následného vypadávání.

Nadměrné vypadávání vlasů způsobuje:

Stres/trauma

Nedostatek výživy

Hormonální změny

Metabolická nerovnováha

Onemocnění (artritida, rakovina, deprese, srdcová onemocnění, problémy se štítnou žlázou)

Podle Národní nadace Alopecia Areata se auto-imunitní onemocnění Alopecia areata (lokální vypadávaní vlasů) vyvine u více než 147 milionů lidí ročně na celém světě. Ztráta vlasů může mít u mnohých negativní vliv na psychické zdraví. Změna vizáže a stresující zážitek může vyústit do deprese, úzkosti nebo sociální fobie.

Jak můžeme vypadávaní vlasů předejít?

Farmaceutický průmysl a dermatologové západní medicíny dnes nabízejí několik druhů medikamentů pro řešení ztráty vlasů. Mezi nimi i tzv. kortikosteroidy pro potlačení imunity organismu. Chemické medikamenty často způsobují nepříjemné vedlejší účinky od podráždění pokožky přes vyrážky nebo načervenalou a napuchlou tvář až po zvýšení rizika infekce či úbytek kalcia v kostech.

Mnohdy však můžeme zabránit řídnutí naší husté hřívy správnou prevencí. Dostatečnou výživou zevnitř a správnou úpravou zvenčí. Zde se nabízí několik tipů, které můžete zkusit, abyste zabránili dalšímu vypadávání vlasů.

Výživa vlasů zevnitř

Starodávná moudrost praví „Jsme to, co jíme.“ Někdy stačí změnit stravu a náš organismus se začne regenerovat. Dbejte na správnou zdravou výživu.

Kolagen pro ochranu

Dostatečný příjem kvalitního kolagenu, může významně napomoct zlepšit kvalitu vašich vlasů. Keratin (protein) ze kterého se skládá vlas, je tvořen z aminokyselin (prolin, glycin, hydroxyprolin), které obsahuje i kolagen z ryb.

Šedivění vlasů je dané geneticky, ale ovlivnit tento proces může i probíhající tzv. oxidační stres v našem těle. Kolagen z rybích kůží má silné antioxidační účinky pro ochranu buněk a proteinu ve vlasových folikulech před poškozením během oxidačního stresu. Dostatek kolagenu tak může zpomalit šedivění vašich vlasů.

Kolagen se přirozeně nachází ve střední vrstvě naší kůže, na které se nacházejí také vlasové kořínky. Nedostatkem kolagenu dochází nejen ke stárnutí pokožky, ale i vlasy se postupem času stávají tenčími. Dostatek kolagenu přispívá k udržení pevných a zdravých vlasů.

Ceramidy pro hydrataci

Ceramidy jsou lipidy z třídy mastných kyselin, které se nachází v kožních buňkách a tvoří až 50% vnější vrstvy (epidermis) kůže a nacházejí se také ve vlasech. Ceramidy působí jako kožní a vlasový kondicionér a ochránce před vysoušením způsobeném drsnými vlivy okolního prostředí. Pokud jsou vaše vlasy suché, poškozené a bez lesku, přípravky s obsahem ceramidů mohou pomoct obnovit jejich celkový vzhled.