Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
19.7.2022

SPORT A POHYB V LÉTĚ

Léto patří možná k nejoblíbenějším a nejaktivnějším obdobím v roce. Dlouhé a teplé letní dny přímo vybízejí k různým aktivitám. Existuje tolik možností, jak si naplno užít slunce a čerstvého vzduchu. Je mnohem snazší se propojit s rodinou, přáteli nebo cestovat. Děti mají dvouměsíční letní prázdniny, celé rodiny tak vyrážejí na dovolené často spojené s nějakou sportovní aktivitou a prarodiče si užívají se svými vnoučaty.

Léto je ideálním časem pro všechny, kdo milují pohyb a všechny možné sporty, a právě tento čas dovoluje dělat tolik věcí. Můžete dlouhé hodiny jen tak trávit u vody s knížkou, anebo si zaplavat na plovárně či v přírodní nádrži, potápět se, nebo si vyzkoušet vodní sporty jako klidný paddleboard, či o něco adrenalinovější wakeboarding, nebo si zasurfovat na vlnách. Pro koho je to až moc vody, může si dát pořádně do těla při přátelském turnaji v beach volejbale. A další dny vyrazit třeba na túru, vychutnat si tak přírodu během horské turistiky a podívat se na svůj život z vrcholku hory či kopce s trochou ptačí perspektivy. Někteří z nás pak rádi šlapají do pedálů a objevují krajinu i svoje fyzické limity z kovového rámu svého kola, někdo jiný dá přednost koňskému hřbetu. 


Vlastně je úplně jedno, který ze sportů si vyberete. Zásadní je, že se hýbete, že dáváte zdravě „zabrat“ svým svalům, protahujete svoje šlachy, že si uvědomujete svůj dech, propojujete se se svým tělem, zvědomujete si jeho možnosti a limity a užíváte si to. Nezáleží na tom, jestli si protahujete tělo v parku při józe, skáčete přes švihadlo, cváláte na koni nebo se jen procházíte po lese. 

Pohyb je samozřejmě také úžasným prostředkem na dobrou náladu. Během sportování se v našem těle uvolňují tzv. hormony štěstí-endorfiny, které hrají důležitou roli v tom, jak se cítíme. Chcete-li mít dobrou náladu – vytvořte si „závislost“ na každodenním cvičení. Zásadním principem při sportu je, že by vás měl bavit, naplňovat. Ano, člověk si při něm rád sahá na své limity, ale nikdy nezapomínejte naslouchat svému tělu, které vám řekne, kdy má dost. I při sportu je zdraví na prvním místě, protože jen tehdy našemu zdraví skutečně prospívá. Pokud se cítíte vyčerpaní, dejte si pohov, zítra je taky den.


Sport kromě řady úžasných benefitů představuje rovněž odlišnou zátěž pro naše tělo. Zvláště pokud sportujete aktivně anebo jste o dost zvýšili svou pohybovou aktivitu během léta, je zapotřebí tuto změnu zohlednit. Během léta, obecně ale zejména díky větší aktivitě, potřebuje naše tělo doplňovat nezbytné látky, které ztrácíte potem a současně přestože je sport pro naše svaly, kosti a šlachy velmi zdravý, na všechny tyto části našeho těla klade vyšší nároky, protože dochází k rychlejšímu opotřebení. Pak je velice vhodné doplňovat nejen minerály jako magnezium či vápník, ale také kolagen. Svaly, kosti, šlachy a pokožka jsou z velké části složeny právě z kolagenu, a právě jeho pravidelné doplňování zaručuje, že si můžete užívat sportu a pohybu bez rizika ztráty hodnotných látek, které tělo potřebuje ke svému harmonickému chodu. Můžete si vybrat ze dvou Rays variant a zjistit, která vám přesně padne na tělo. Můžete se spolehnout, že svému tělu dáte tu nejvyšší kvalitu kolagenu i všech ostatních látek. 


Při pohybu si dokážeme užít spoustu zábavy, ale může se stát, že přeceníme nebo naopak podceníme své síly, ztratíme rovnováhu, nebo pozornost. Při sportech jako brusle a kolo platí, že každá ochranná pomůcka se počítá. Ti z nás, kdo už někdy spadli z kola nebo si narazili zápěstí a odřeli kolena při pádu na bruslích mi dají zapravdu, že taková helma a chrániče na zápěstí a kolena jsou neocenitelné pomůcky. Když už přeci jen k nějakému zranění dojde, můžete hojení a regeneraci drobných ran pokožky nebo naražené klouby a svaly podpořit také užíváním kolagenu, který je hlavní stavební složkou pohybového aparátu a jeho užívání působí tedy nejen preventivně, ale dokáže přirozeně podpořit i proces léčení.


A v neposlední řadě, když je řeč o létě, nezapomeňte se chránit před sluncem a jeho intenzivními paprsky. V létě dostává zabrat nejen pokožka, ale i naše vlasy. Také proto vyžadují úplně jinou péči a přístup než v ostatních ročních obdobích. Nepodceňujte pokrývku hlavy, zejména pokud máte tmavé vlasy, chráníte se nejen před úpaly a úžehy, ale rovněž kvalitu svých vlasů, které mají mnohem větší sklony k vysušování a tím k lámavosti. Doporučení? Při opravdu silném slunci si chraňte svou havraní hřívu, ale i tu zlatou a kaštanovou a nezapomeňte pravidelně doplňovat kolagen, podporuje jak zdraví pokožky, tak i vlasových vláken. Prevence je vždy lepší a jednodušší než se potýkat s následky.