Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
7.6.2022

TAJEMSTVÍ ASIJSKÉ KRÁSY A MLADISTVÉHO VZHLEDU

Vždycky jsem se obdivovala kráse asijských žen, zvláště jejich neskutečně mladistvému vzhledu. Nějakou dobu pobývám v Asii, a tak mám příležitost si tohoto fenoménu všímat mnohem více. Není nijak neobvyklé, že orientální ženy vypadají o 10, 15 i 20 let mladší, než ve skutečnosti jsou. Pyšní se alabastrovou a čistou pletí, zářivými a pevnými vlasy, štíhlou postavou, a nakonec ve vás vyvolávají pocit, že snad ani nestárnou. Mohlo by se zdát, že hlavní roli tu sehrávají geny, pravdou však je, že asijské ženy znají staletí, tisíciletí zaručené postupy, jak o svou krásu pečovat.

Asijský cit pro krásu

Jestli jste někdy navštívili Asii nebo alespoň kvalitní japonskou restauraci, určitě jste si všimli, jak velký smysl pro estetiku je prodchnut celou touto kulturou. Důležitý je každý detail, každý pohyb, s kterým je jídlo nebo umění vytvářeno. Jen si vzpomeňte na japonské gejši, které samy o sobě byly ztělesněním vytříbené a do detailu propracované krásy. Samotné slovo gejša znamená „přítomnost umění“. Cit pro krásu je tedy Orientu vlastní a jeho ženám o to víc.

Rituály krásy 

Pro asijskou kulturu je typické, že se svých rituálů a obřadů drží mnohem více než naše kultura. Pravidelné rituály péče o pleť nejsou výjimkou. Japonské ženy vypadají dobře za všech okolností a určit jejich věk je pro většinu Evropanů tvrdý oříšek, protože i starší ženy mají pleť dokonale hladkou a bez vrásek. Tajemstvím je dodržování často prastarých rituálů, které jsou předávány z generace na generaci, z matky na dceru. Důležitou roli v nich hrají zcela obyčejné a přístupné věci jako rýže, mořské řasy, zelený čaj, fazolky adzuki nebo obličejové masáže.

Přírodní cestou 

Japonky používají k péči o svou pleť tradiční přírodní suroviny a zpravidla tomuto druhu zkrášlování dávají i přednost. Drahá kosmetika totiž automaticky neznamená také přírodní a při dlouhodobém používání pokožka vždycky nakonec ocení přírodní látky místo těch chemických. V našich končinách jsme zvyklé používat spíše bylinné výluhy nebo tonika, asijské ženy upřednostňují běžné potraviny, a tak nepřekvapí, že nedají dopustit na odvar z rýže. U nás rýži vnímáme jen jako přílohu, avšak Asiatky dobře vědí, jaký potenciál se v ní skrývá a s oblibou její vývar používají k rozjasnění pleti. Stačí si připravit tři lžíce rýže, po jedné lžíci medu a horkého mléka. K doměkka uvařené rýži jen přidejte lžíci horkého mléka a med a naneste masku na obličej. Nechte 1,5 hodiny působit. Poté obličej opláchněte rýžovou vodou, která zbyla z vaření. Pro zvláčnění a zjemnění pokožky sahají Asiatky po pastě z oblíbených fazolek adzuki, jež jemně odstraní nečistoty a vyživí ji do hloubky. A na obličej ji nanášejí konjakovou houbičkou nebo bambusovou rukavicí.

Zdravé potraviny jako klíč ke kráse

Pro krásu a výživu pokožky je nezbytná rovněž její správná výživa. Kvalitu naší pokožky ovlivňují zejména omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Pro krásu a zdraví je pak naprosto nezbytný také kolagen, který asijské ženy přijímají zejména prostřednictvím ryb, vepřového nebo hovězího masa. Pokud chcete však svému tělu zaručit, že se kolagen vstřebá co nejlépe, sáhněte po Rays of Beauty. Kromě jiného si Asiatky dopřávají mořské řasy, které jsou další superpotravinou, jež je v našich končinách stále nedoceněná. Pro své omlazující a silně antioxidační účinky je také nedílnou součástí orientální kultury zelený čaj. Tradiční čínská medicína nebo ájurvéda jsou si vlivu kvality a také vhodné kombinace potravin vědomy už tisíce let, a právě v tomto ohledu se má naše kultura s odosobněným vztahem k jídlu ještě hodně co učit. Zásadní je také přijímání potravin bohatých na vitamín C, který se podílí jako katalyzátor na nejrůznějších metabolických reakcích v těle a je nezbytný pro vstřebávání kolagenu. Pokud chcete zářit jako gejši, obohaťte svůj jídelníček o listovou zeleninu, citrusové plody nebo třeba i obyčejnou petrželku, která je skutečným hitem v doplňování vitamínu C. Stačí jedna lžíce posekané natě a máte vystaráno s dávkou na celý den.

Masáž obličeje jako další důležitý krok

Japonská obličejová masáž je tajemstvím skutečného mládí. Není složitá a zvládnete ji i doma. Promasírování každé části obličeje dodává pokožce pružnost a krouživé pohyby napomáhají výživovým složkám lépe pronikat do buněk. Zamiřte však i do oblasti lymfatických uzlin (pod ušima) a kolem krku. Pomůžete tak rychlejšímu odstranění škodlivin. 

Místo odličovadla kvalitní olej

V dobách největšího rozkvětu neměly gejši k dispozici micerální vody ani profesionání odličovadla. Své velmi výrazné líčení odstraňovaly kvalitními rostlinnými oleji. Velmi oblíbený byl ricinový olej, ze sladkých mandlí, makadamový, avokádový nebo třeba tsubaki. Na suchou pokožku se hodí olej z rýžových otrub, na mastnou naopak olej s přidanou micelární vodou. Make-up jde olejem krásně odstranit, pak jen očistit šetrným přírodním mýdlem a doladit bylinným tonikem. Po očištění je ideální aplikovat ještě zpevňující sérum. 

Pozor na Slunce a přílišné líčení

Sluneční paprsky jsou důležitým a nejpřirozenějším zdrojem nezbytného vitamínu D, který potřebujeme nejen pro naši duševní pohodu, ale i pro zdraví kostí apod. Přiznejme si však, že naší pleti přímé sluneční záření nesvědčí. Své o tom věděly už gejši, které svou pleť chránily nejen pudrem, ale i slunečníkem a bílá pleť pro ně byla dokonce znakem krásy. V jiných zemích zase byla bílá pleť určitým společenským statusem. Každopádně je zdravé svou tvář vystavit slunci jen na chvíli a pak ji chránit, aby zbytečně rychle nestárla. A nakonec, pokud to není nezbytné, volte během běžných dnů pouze jemné líčení, které příliš nezatěžuje pleť. Pokožce se daří nejlépe, když volně dýchá, a nikoliv pod nánosem hutného make-upu.