Anti-aging
Ceramosidy
Energie Buněk
Koenzym Q10
Kolagen
Krásná pleť
Kyselina hyaluronová
Pružnost tkání
Zpomalení procesu stárnutí
16.8.2022

TYPY KOLAGENU A JEJICH VYUŽITÍ

Když nás trápí přibývající vrásky, lámavé vlasy a křehké nehty, nebo nás začnou pobolívat klouby, je ideální čas podpořit svůj organismus pravidelným příjmem kolagenu. Jak ale vybrat ten ideální? Existuje totiž několik typů kolagenů a každý je vhodný na něco jiného. Pokud chcete dosáhnout požadovaného efektu, je dobré si na kolageny trochu posvítit.

Existuje celá řada typů kolagenu. Nejdůležitější a také zřejmě nejrozšířenější je povědomí o kolagenu typu I, II a III. Větší zastoupení mají v těle také kolageny typu IV. a V. Pravdou však je, jen tak pro zajímavost, že v současnosti je známo 27 typů kolagenu. Nejrozšířenějším je typ I, který představuje 90 % kolagenu v organismech – je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II se vyskytuje v chrupavkách. Typ III je kolagen embryonálního vývoje, později je nahrazen typem I. Typ IV se vyskytuje v bazální membráně epitelů. Kolagen typu V je charakteristický pro stěnu krevních cév.

Kolagen jako základní stavební prvek
Význam kolagenu spočívá mimo jiné v tom, že je to jeden z vývojově nejstarších proteinů u obratlovců. Bez něj bychom neměli pohybový aparát. Je pojivem buněk v chrupavkách, kostech, šlachách a rozmanitých tkáních těla, které má na starosti zajistit pružnost těchto
tkání. Tvoří 70–80 % lidské kůže a ovlivňuje zdraví vlasů i nehtů. Tělo si ho vyrábí samo, ale v dostatečném množství jen do určitého věku. Proto je také podle názorů odborníků nanejvýš vhodné začít s jeho doplňováním již kolem třicítky. Kvalitní kolagenové hydrolyzáty, jakým je i Rays Anti-Age a Rays Premium Kolagen mají pro tělo výborné účinky: Tělu dodaný kolagen podporuje výživu kostí a chrupavek, pomáhá hojit drobná poranění, zvyšuje pevnost svalů, šlach, vazů i kůže a především eliminuje projevy stárnutí a podporuje zdravý a mladý vzhled naší pleti.


Jak si vybrat vhodný typ kolagenu?
Chcete-li podpořit svůj pohybový aparát a zároveň stimulovat pokožku obličeje, zlepšit elasticitu kůže na celém těle a podpořit zdraví vlasů a nehtů, je dobré volit kolagen, který obsahuje nejlépe kombinaci všem tří typů kolagenu, tedy I, II a III. Důležitá je také bioaktivita kolagenu. Kolagenové doplňky jsou vlastně zpracovány z kolagenu dobytka, prasat nebo ryb. Jde však i o způsob jejich zpracování. Kolagenová molekula je příliš velká na to, aby ji lidské tělo mohlo využít, a tak se při výrobě kolagenového doplňku využívají různé typy štěpení. Cíl je získat bioaktivní kolagenové peptidy, malé fragmenty, které však mají zachovanou strukturu trojšroubovice a lidský organismus si je umí poskládat do nových molekul kolagenu. Jinými slovy kolagenový hydrolyzát lidské tělo zpracuje, vytvoří si nový kolagen a využije ho tam, kde chybí. Kolagen typu I je považován za klíčový stavební kámen, který tvoří 80 % kolagenu v prostřední vrstvě pokožky, tedy v dermis. Dává pleti strukturu, pevnost a podporuje zdravější vlasy a nehty. Tím pádem není žádným překvapením, že nejlepší kolagenní produkty pro krásu by měly obsahovat především typ I. Ideálně pak typ I z mořského bioaktivního kolagenu. Také proto jsme si tento typ kolagenu vybrali do svých produktů – pro jeho snadnou stravitelnost, vlastnosti, efektivní účinky a čisté zpracování.


Srovnání hovězího (bovinního) a mořského kolagenu
Bovinní kolagen je prášek bez příchutě vyrobený z hovězí kůže. Obsahuje převážně kolagen typu I a III a je bohatým zdrojem aminokyselin. Pokud řešíte především problémy pohybového aparátu, doporučujeme sáhnout po kolagenu hovězím tzv. bovinním, který mimo jiné také podporuje zdraví střev a dokáže rovněž posílit vlasy a nehty. Dá se sehnat ve většině obchodů se zdravou výživou. Je relativně levný a ideální pro ty, kdo mají alergie na korýše.


Mořský kolagen je prášek bez chuti vyrobený z rybí kůže a šupin. Obsahuje převážně kolagen typu I a díky své menší velikosti je lépe biologicky vstřebatelný. Po tomto typu kolagenu sáhněte zejména v případě, že chcete podpořit zdraví a vzhled své pokožky, vlasů a nehtů. Jeho přednostmi je totiž eliminace vrásek, dokáže snižovat projevy stárnutí díky tomu, že hydratuje pokožku a zlepšuje její elasticitu, a v neposlední řadě posiluje slabé a lámavé vlasy a dokáže i podpořit jejich růst a posílit lámavé a křehké nehty. Je ideální pro peskatariány (vegetariány, kteří jedí jen mořské živočichy) nebo ty, kteří se vyhýbají výrobkům z červeného masa. Je nejlepší pro cíle v oblasti krásy a stárnutí.